Maria von Maltzan


Maria von Maltzan, urodzona 25 marca 1909 roku w Miliczu, była niemiecką arystokratką, która wyróżniała się w swoim zawodzie, stając się lekarką weterynarii. Jej działalność i oddanie w obliczu trudnych czasów przyniosły jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Maria von Maltzan odeszła z tego świata 2 listopada 1997 roku w Berlinie, pozostawiając po sobie niezwykłe dziedzictwo, które inspiruje kolejne pokolenia do działania dla dobra innych.

Życiorys

Maria von Maltzan przyszła na świat w Miliczu, jako najmłodsza z ośmiorga dzieci hrabiego Andreasa von Maltzana (1863–1921) oraz hrabiny Elizabeth von der Schulenburg (1869–1934). Jej matka pochodziła z pałacu Oefte w Kettwig, który dziś jest częścią Essen. Już od najmłodszych lat wykazywała głęboką miłość do natury, hodując różne zwierzęta, w tym kanarki, króliki, papugi oraz świnki morskie. Z chwila, gdy otrzymała kucyka, zafascynowała się końmi.

Maria ukończyła naukę w gimnazjum z internatem w Cieplicach Śląskich, a maturę zdała w Berlinie w 1927 roku. Studiowała zoologię, botanikę oraz antropologię, co w tamtym czasie było nietypowe dla kobiet. Swoje studia rozpoczęła na Uniwersytecie Wrocławskim, a od 1928 roku kontynuowała je na uniwersytecie w Monachium, gdzie w 1933 roku uzyskała tytuł doktora z zakresu biologii rybołówstwa.

Wraz z dojściem nazistów do władzy w 1933 roku, Maria natychmiast wstąpiła w szeregi ruchu oporu. W 1934 roku, w towarzystwie przyjaciela, wyruszyła w podróż samochodową przez Francję i Hiszpanię do Afryki. Jej trasa obejmowała Maroko, Saharę, Algierskę, Libię oraz Egipt, śladem swojego przodka, podróżnika i pisarza Heinricha von Maltzana (1826–1874).

Po powrocie do Berlina w 1935 roku, Maria z narażeniem życia ukrywała Żydów we własnym domu. W tym samym roku wyszła za mąż za Waltera Hillbringa, z którym pozostawała w związku do 1940 roku. Jej silne przekonania polityczne skutkowały koniecznością częstej zmiany pracy. W 1940 roku podjęła studia weterynaryjne, które ukończyła trzy lata później.

W międzyczasie poznała Hansa Hirschela, żydowskiego pisarza, który był redaktorem nowatorskiego niemieckiego pisma literackiego Das Dreieck, powstałego w 1925 roku. Od 1942 roku, do końca wojny, Maria chroniła go w tajnej kryjówce, która znajdowała się wewnątrz kanapy w jej salonie w Wilmersdorfie. W tym trudnym okresie Maria zaszła w ciążę, jednak nowonarodzone dziecko zmarło z powodu braku prądu, co uniemożliwiło działanie inkubatora w zbombardowanym szpitalu.

Wkrótce po tej tragedii, postanowiła adoptować dwie dziewczynki z obozu dla dzieci. Działała w ruchu oporu, współpracując z kościołem Victorii w Wilmersdorfie, ratowała Żydów, zdobywając dla nich fałszywe dokumenty oraz żywność.

W 1947 roku Maria poślubiła Hansa Hirschela, ale parze nie udało się przetrwać razem dłużej niż dwa lata. Mimo to, w 1972 roku ponownie wzięli ślub. Po wojnie Maria zmagała się z problemami zdrowotnymi związanymi z uzależnieniem od leków i narkotyków, jednakże wsparcie wdzięcznych Żydów, którym pomogła, pomogło jej przetrwać trudny czas.

W 1981 roku osiedliła się w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, gdzie prowadziła lecznicę dla zwierząt. W 1986 roku zyskała popularność dzięki publikacji swoich wspomnień, które ukazały się pod tytułem Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia.

W 1987 roku została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie kilkudziesięciu Żydów podczas II wojny światowej. W 1989 roku wyróżniona została również Orderem Zasługi Landu Berlin.

Przypisy

  1. Maria von Maltzan. auschwitz.dk. [dostęp 04.05.2016 r.]
  2. a b c d e Maria von Maltzan (Gmina Milicz). edukacja.barycz.pl. [dostęp 04.05.2016 r.]
  3. Beata Maciejewska, Maria von Maltzan czyli żywot hrabiny niepokornej, „Gazeta Wyborcza” 23.05.2010 r. [dostęp 13.12.2010 r.]
  4. Maria von Maltzan – Jad Waszem (ang.)

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Władysław Hasiński | Tadeusz Dyr | Ryszard Kempiak

Oceń: Maria von Maltzan

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:11