Jadwiga Teresa Stępień


Jadwiga Teresa Stępień, urodzona 8 listopada 1954 roku w Miliczu, to znana polska śpiewaczka operowa, która zyskała uznanie jako mezzosopran. W ciągu swojej kariery artystycznej, imponowała nie tylko swoim głosem, ale również charyzmą sceniczną, co czyni ją istotną postacią w polskim świecie operowym.

Życiorys

Jadwiga Teresa Stępień, uznawana za jedną z wybitniejszych artystek swojego pokolenia, rozpoczęła swoją muzyczną edukację w klasie wokalnejIreny Gałuszki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Następnie przyjęła tytuł absolwentki Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie miała przyjemność uczyć się pod okiem prof. Jerzego Artysza. Jej rozwój artystyczny został wzbogacony przez stypendium przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przez akademickie doświadczenia w Gdańsku z prof. Barbarą Iglikowską. Ponadto doskonaliła swoje umiejętności w Moskwie, pod opieką cenionej prof. Iriny Archipowej.

W 1982 roku Została nawiązana współpraca z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie zyskała status solistki, wykonując kluczowe role w operach barokowych oraz dziełach z XIX wieku i współczesnych. Jej repertuar obejmował także dzieła oratoryjne i kantatowe, w których prezentowała się z ogromnym sukcesem, od baroku aż po XX wiek.

Artystka miał możliwość występować w wielu krajach europejskich, a także poza ich granicami, w takich miejscach jak Brazylia, Filipiny, Urugwaj, Turcja i Stany Zjednoczone. W 1995 roku zainicjowała spektakl pod tytułem W drodze, oparty na pieśniach sefardyjskich. Premiera tego widowiska miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie, pod patronatem ambasadorów Izraela i Hiszpanii. Spektakl został zaprezentowany także w Gdańsku, Bydgoszczy oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, a jego transmisja została przeprowadzona poprzez satelitę.

Rok później, na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, artystka zafascynowała publiczność recitalem pieśni sefardyjskich. W marcu 1997 roku miała zaszczyt występować w Nowym Jorku u boku amerykańskiego pianisty Chaim Freiberga. Jej dorobek artystyczny obejmuje również dwa albumy, zatytułowane Al Amor oraz Pieśni Sefardyjskie, które zostały nominowane do nagrody Fryderyk w latach 1996-1997. W 1998 roku zaprezentowała recital pieśni sefardyjskich podczas ceremonii wręczenia nagród, transmitowanej przez Telewizję Polską S.A. oraz TVP Polonia.

Jadwiga Teresa Stępień to także doświadczony pedagog śpiewu solowego. Właśnie dzięki współpracy z prof. Jerzym Artyszem w AMiFC w Warszawie oraz z Amerykańską Szkołą w Warszawie, mogła dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i na Filipinach, a także współpracowała z Warszawsko-Praską Szkołą Chóralną. Jej międzynarodowe kontakty zaowocowały prowadzeniem masterclass w Korei Południowej w 1998 roku.

W 1999 roku zadebiutowała z albumem poświęconym polskiej muzyce, który obejmował premierowe wykonanie Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego. Dzięki swojemu muzycznemu dorobkowi otrzymała medal im. M. Anielewicza za szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. W roku 2000 artystka koncertowała m.in. na Ukrainie i w Moskwie, oddając hołd pamięci polskiego noblisty Władysława Reymonta. W 2001 roku zarejestrowała 21 pieśni Stanisława Niewiadomskiego dla Polskiego Radia, co wzbogaciło jej dorobek artystyczny.

W 2001 roku została przyjęta w poczet Soroptimist International The First Club of Warsaw. Artystka kontynuowała występy w Niemczech i Sztokholmie, a także w Brukseli, ciesząc się uznaniem międzynarodowej publiczności. W 2003 roku, razem z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Montevideo, wykonała niezwykłe Trzy Poematy do poezji Jana Kasprowicza oraz partię mezzosopranu w Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Jeszcze w tym samym roku, powstał album „Dusza Kresów”, który zawierał pieśni polskiego kompozytora Stanisława Niewiadomskiego.

Rok 2004 był dla artystki pełen osiągnięć, w tym nagrania albumu pieśni Ignacego Jana Paderewskiego oraz zaangażowania się w działalność Soroptimist International Warsaw Club – Dom Polski. Uroczystość przyłączenia klubu do Federacji Europejskiej Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności wielu znamienitych gości, jak Danuta Hübner i prof. Jan Woroniecki. Następnie, w lipcu 2004 roku, zadebiutowała na Światowym Festiwalu Le Mois Molière, odbywając recital muzyki polskiej i latynoamerykańskiej z francuskim pianistą Jean de Saint Guilhem.

Jadwiga Teresa Stępień zdobyła uznanie również na licznych festiwalach w Polsce (Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans) oraz za granicą. W filmie Marka Nowickiego pt. Sceny nocne zadebiutowała w roli śpiewaczki operowej. Jako autorka, inicjatorka oraz organizatorka projektu Polska Szkoła Mistrzów, wprowadziła inspirujące wydarzenia, takie jak wystawa Mistrz… Uczeń… Autorytet… Respekt oraz koncert Radosne Bel Canto, odbywający się 27 sierpnia 2011. Inicjatywa ta zyskała wsparcie od Anny Komorowskiej oraz została objęta patronatem burmistrza Tomasza Kucharskiego, promując wartości polskich autorytetów z dziedziny kultury.

Nagrody i odznaczenia

Jadwiga Teresa Stępień, uznawana za utalentowaną artystkę, zdobyła liczne wyróżnienia przez lata swojej kariery. Poniżej przedstawiono niektóre z najważniejszych nagród, które otrzymała:

  • 1984: Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Francisco Viñasa w Barcelonie – otrzymała specjalną nagrodę za znakomitą interpretację pieśni hiszpańskich,
  • 2012: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,

Przypisy

  1. 1983/1984 Concurs Tenor Viñas [online], www.tenorvinas.com [dostęp 08.06.2020 r.]
  2. Śladami Mistrzów… Wielkie Postacie na Saskiej Kępie. prezydent.pl. [dostęp 14.02.2015 r.]
  3. Śladami Mistrzów…. Wielkie postacie na Saskiej Kępie.... kepa.waw.pl. [dostęp 13.09.2012 r.]
  4. Złota Gloria Artis dla prof. Piotra Skubiszewskiego. mkidn.gov.pl, 11.05.2012 r. [dostęp 11.08.2012 r.]
  5. Katarzyna Kaczorowska: Rusza Polska Szkoła Mistrzów. Dziennik Polski, 27.08.2011 r. [dostęp 02.04.2014 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Grażyna Korin | Ida von Reinsberg-Düringsfeld | Michał Pańszczyk | Marek Bukowski (aktor)

Oceń: Jadwiga Teresa Stępień

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:20